o nás

O našom združení
Kto smeČo robíme
od roku 2015

Aktívne zachraňujeme mačičky v rámci mesta Žilina

Náš príbeh

Zachraňovaniu mačičiek sa aktívne venujeme od roku 2015. Činnosť začala záchranou dvoch mačičiek. Prvou bolo mačiatko, ktoré sa našlo sedieť na ceste v centre mesta. Mačiatko sme pomenovali Esedra. Druhou bola dospelá mačička, ktorú sme pomenovali Via Della Seta. Spolu s ňou sme zachránili celú jej mačaciu rodinku. Išlo o kolóniu mačičiek v mestskej časti Hliny. Tri a pol roka sme fungovali ako súkromné osoby a všetko sme financovali z vlastných zdrojov. Nakoľko mačičiek pribúdalo rozhodli sme sa založiť občianske združenie aby sme disponovali dostatkom financií a dobrovoľníkov a pomohli tak čo najväčšiemu počtu mačičiek v Žiline. 

čo je našou hnacou silou

Naša misia a poslanie

Rozumieme mačičkám a ich potrebám. Sme s nimi v dennom kontakte, poznáme ich zvyky a komunikáciu. Máme pomerne dobre zmapovaný výskyt mačičiek v rámci mesta Žilina. Pokiaľ z kapacitných dôvodov nie je možné konkrétnu mačičku zobrať do dočasnej opatery (obzvlášť plaché zvieratko) po vykonaní kastračného zákroku je vypustená na pôvodné miesto, ktoré pozná a kde sa dobre orientuje. Následne je sledovaná a prikrmovaná. Radi by sme pomohli naozaj všetkým mačičkám no zatiaľ to žiaľ nie je možné. Preto sa snažíme pomôcť v rámci možností finančných, časových a kapacitných.

Adoptujte mačičku

podporte nás

kastrujte a čipujte svoje mačičky

zachráňte život

Prečo adoptovať?

Mačičky nepatria na ulicu, patria k ľuďom

Mačka je naozaj výnimočný spoločník pre človeka. Starostlivosť o ňu nie je náročná, mačička je pomerne stereotypné zvieratko, má rada zaužívané zvyky a neobľubuje zmeny. Mačičku netreba venčiť, len veľmi malé percento nezvláda hygienické návyky. Mačičky sú veľmi čistotné zvieratká. Mačacie pradenie má výborný účinok na organizmus človeka, pôsobí upokojujúco. Pri hre s mačičkou si človek užije neskutočne veľa zábavy. Zároveň intelekt, ktorý vyžarujú urobí z každého človeka hrdého majiteľa tejto malej unikátnej šelmy.    

staňte sa hrdinom v jej očiach

Veľa mačičiek na ulici nežije práve šťastne. Sú v zlom zdravotnom stave, trpia hladom, v lete horkom a v zime chladom. Ich rozmožovací pud je veľmi silný a núti ich neustále vytvárať nových potomkov. U kocúrikov sú na bežnom poriadku ostré bitky a mačičky sú nútené hľadať “bezpečné” hniezda pre svoje mačiatka. Veľakrát sa stretávame s naozaj neobvyklými miestami odkiaľ mačiatka vyťahujeme a vôbec nie sú pre ne bezpečné. Nachádzame tiež mačičky v tak zlom zdravotnom stave, že v takých prípadoch je jediným riešením eutanázia zvieratka.

Len prvotné náklady sú vyššie

Starostlivosť o mačičku je iná ako o psíka a vyžaduje pár vecí, ktoré je potrebné si zabezpečiť ešte pred jej príchodom domov. Okrem granuliek a konzervičiek je to aj mačacia toaleta a sýpka do toalety (na výber je viac druhov), mačacie škrabadlo alebo mačací strom na brúsenie pazúrikov, pasta na rozpúšťanie chĺpkov v tráviacom trakte mačičky (pri česaní srsti jazýčkom chĺpky putujú práve tam), alebo sadenička s trávou, hračky. Ďalšie náklady hlavne veterinárne závisia od predispozície a zdravotného stavu zvieratka. S výberom príslušenstva pre mačičku radi poradíme.

ak nájdete mačičku na ulici, pomôžte jej

Je veľa ľudí, ktorí sa už stretli so situáciou kedy našli zvieratko na ulici. Času nie je nikdy veľa a človek sa musí rozhodnúť podľa svojho vedomia a svedomia či zvieratku pomôže alebo ho obíde. Každý z nás by prijal keby sa nám dostalo pomoci v núdzi. Nikto netúži po tom aby ho ostatní obchádzali keď mu je najhoršie. Myslime na to zakaždým keď vidíme, že niekto potrebuje našu pomoc. Zvieratká si nevedia pomôcť sami. Je na nás aby sme im pomáhali.

Pokiaľ sa na to cítite adoptujte dve mačičky

Mačky sú veľmi družné a spoločenské. Sú zvyknuté žiť v skupinách. Máloktorá mačička túži byť bez spoločníkov svojho druhu, prípadne je neznášanlivá s inými mačičkami. Adopciou dvoch mačičiek im vytvoríte dostatočnú interakciu aj počas Vašej neprítomnosti doma. 

Náš tím

Členovia

Juraj Mrvečka

Iveta Mrvečková Kubovičová

Jozef Marschalko

Soňa Marschalková

Náš tím

Dobrovolníci

Ivka Vaupotičová

Klaudia Duchovná

Dominika Vojtylová

Silvia Slabejová

Tibor Papík

Majka Chachulová

Evka Hodasová

Janka Malá